Czy warto być podatnikiem VAT?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi podatkowemu. Otwierając firmę, obok prawa do wyboru w zakresie sposobu rozliczania PIT lub CIT, znajduje się także prawo do wyboru podatku VAT. Tutaj pojawia się często zadawane przez moich klientów pytanie – czy warto być VAT-owcem? Zgodnie z art. 113 i art. 43 Ustawy o podatku od towarów i usług, w niektórych przypadkach istnieje opcja zastosowania szeregu ulg. Jednakże sytuacja uzależniona jest od indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Jak zatem działa ten system? Kiedy opłaca się płacić VAT? Dowiesz się w tym artykule!

https:/youtu.be/5O_rJFBbNeY

Kiedy płacić podatek VAT?

W wielu przypadkach księgowi i doradcy podatkowi rekomendują odprowadzanie podatku VAT. Niejednokrotnie może okazać się, że w przypadku Twojej działalności nie będzie to korzystna decyzja. Jeżeli zastanawiasz się nad rejestracją jako podatnik VAT, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym: kim są Twoi klienci? Jeśli docelowo Twoje przedsiębiorstwo opiera się świadczeniu usług dla firm, to wskazane jest, aby faktycznie opłacać podatek VAT. W przypadku, gdy grupą odbiorców Twojej działalności są osoby fizyczne – nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie. Dlaczego? W konsekwencji Twoje przychody mogą okazać się niepotrzebnie, dużo niższe.

Co, jeżeli kupuje z VAT? – podatek od towarów i usług

Kolejną okolicznością, wobec której warto dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT, jest sytuacja, w której ponosisz wysokie koszty związane z zakupem towarów, które mają już naliczony podatek VAT. Jeśli się na to zdecydujesz, należy zwrócić uwagę na art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Wedle wspomnianych przepisów, w przypadku gdy Twoje roczne dochody przekroczą próg 200 tys. złotych zostaniesz zobowiązany, aby zapłacić podatek od towarów i usług. W momencie, gdy moi klienci przekraczają ten próg, polecam otwarcie drugiej firmy, na którą wyznaczony limit zostanie zwyczajnie podzielony.

Przedmiotowe zwolnienie z VAT

Jeśli zajmujesz się świadczeniem usług lub handlem towarami wymienionymi w art. 43 ust. 1 ustawy VAT, to niezależnie od wysokości obrotów, jesteś zwolniony z opłaty VAT. Wówczas jest to zwolnienie o charakterze podmiotowym, czyli z uwagi na przedmiot prowadzonej działalności. Dodatkowo w oparciu o art. 82 wydano rozporządzenia, poszerzające ten katalog. W efekcie nie jesteś zobowiązany do uiszczania VAT m.in., gdy:

  • świadczysz określone usługi w zakresie opieki medycznej,
  • prowadzisz wszelkiego rodzaju działalność edukacyjną,
  • przedmiotem Twojej działalności są wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
  • oferujesz usługi transportu sanitarnego,
  • jesteś rolnikiem na ryczałcie.

Kto jest zatem zobligowany do zapłaty VAT?

Zasadniczo zgodnie z przepisami polskiego prawa jesteś zobowiązany do rejestracji i rozliczania podatku VAT w sytuacji, gdy zajmujesz się szeroko pojętym doradztwem, windykacją należności, eksportem i importem towarów oraz świadczysz usługi prawne. Limit 200 tys. zł w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz bezpośrednio w m.in. art. 5 Ustawy VAT czy też art. 29.

Zastanawiasz się, czy zostać VAT-owcem?

Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do sprawy należy podejść w indywidualny sposób. Na decyzję o tym, czy warto dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT, ma wpływ w głównej mierze specyfika prowadzonej działalności. Masz pytania lub wątpliwości w tym zakresie? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania odpowiednią dla Twojego biznesu. Zapraszam do kontaktu!

[mc4wp_form id="5288"]