Dłużnik nie płaci, bo ktoś mu nie zapłacił. Cesja przy windykacji?

SPECJALIZACJA – WINDYKACJA | KANCELARIA PRAWNA

Cała gospodarka jest jednym wielkim systemem naczyń powiązanych. Prowadząc interesy z innymi przedsiębiorcami musimy liczyć się z tym, że to jak w niektórych kwestiach będą układać się Wasze stosunki będzie mieć wpływ to, z kim jeszcze ten przedsiębiorca współpracuje i jak ta współpraca mu się układa. O tym, jaki ma to wpływ na Twoją firmę przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Dłużnik nie płaci, bo ktoś mu nie zapłacił.

Wydawałoby się, że tylko to jak Ty prowadzisz swoją firmę wpływa na jej kondycję. Fakt, to jakimi zasadami się kierujesz, i jaką branżą się zajmujesz ma decydujące znaczenie. Jednak są też kwestie niezależne od Ciebie. Gdy przedmiot Twojej działalności to współpraca z innymi przedsiębiorcami, to musisz liczyć się z tym, że ma to bezpośredni wpływ na Twoją firmę.

Przykład:

Prowadzisz firmę „A” w Wrocławiu, która wynajmuje maszyny budowlane. Wynajmujesz swój sprzęt różnym kontrahentom, w tym małej firmie budowlanej „B”, która specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych. Firma „B” jako, że od niedawna jest na lokalnym rynku, a konkurencja jest duża finansuje swoje działania na bieżąco z środków zapłaconych przez Inwestora (Kowalski, który chce postawić swój dom). Jeżeli Inwestor nie zapłaci firmie „B” to ta nie będzie miała z czego uregulować zobowiązania wobec firmy „A”.

Cesja wierzytelności.

Brak zapłaty faktury przez kontrahenta powoduje, że staje się on Twoim dłużnikiem. Jeżeli powód braku zapłaty jest taki jak w przytoczonym przykładzie jest możliwość zastosowania tzw. cesji wierzytelności. Cesją wierzytelności najprościej mówiąc jest przejęcie wierzytelności, które należą się Twojemu dłużnikowi. Możesz ją sporządzić samemu lub zlecić radcy prawnemu, który dopilnuje, aby znalazły się w niej wszystkie niezbędne elementy, które będą chronić Twój interes. Kancelaria Prawna Rafał Kufieta systematycznie pośredniczy w sporządzaniu tego typu umów.

Odwołując się do przytoczonego przykładu firma „A” to cesjonariusz, a firma „B” to cedent. Do cesji wierzytelności dochodzi na podstawie umowy cesji. O zawarciu umowy cesji dobrze jest zawiadomić dłużnika, którym w naszym przykładzie jest Inwestor. Powinien tego dokonać cedent. Nie jest to jednak warunek konieczny, jednak z uwagi na sprawne odzyskanie należnych Ci pieniędzy warto tego dopilnować.  Do cesji wierzytelności może też dojść pomiędzy osobami prywatnymi- są to dość częste praktyki spłacania zobowiązań.

Skutkiem takiej umowy jest to, że dotychczasowy wierzyciel przestaje nim być a prawo do wierzytelności przechodzi na inny podmiot. Aby wszystko przebiegło z zachowaniem wszystkich zasad skontaktuj się z wybraną przez Ciebie kancelarią prawną, która profesjonalnie zadba o Twoje interesy w tym zakresie. Polecam kontakt z Kancelarią Prawną Rafał Kufieta, gdyż nasi specjaliści pomogą Ci nie tylko sporządzić umowę cesji, ale też w przypadku, gdy będzie taka potrzeba rozpocząć procedurę windykacyjną.

Co może być przedmiotem cesji

Przedmiotem cesji może być wszystko, każda wierzytelność – również ta przedawniona lub zabezpieczona hipoteką. Podkreślić tu należy, że można też dokonać cesji tylko części wierzytelności. Przedmiotem umowy cesji może być również wierzytelność, która powstanie w przyszłości (jeżeli jej powstanie wynika np. z umowy).

Mówi się, że każdy sam jest kowalem swego losu. Temu powiedzeniu można przyznać połowiczną rację, gdyż jak widać na powołanym przykładzie każdemu przedsiębiorcy od czasu do czasu przytrafiają się problemy z kontrahentami. Jak widzisz, problemy w płynności finansowej Twojego kontrahenta mogą wpłynąć na Twoją. Jeżeli prowadzisz profesjonalną firmę, a wśród Twojej Kadry nie ma pracowników z wiedzą specjalistyczną w zakresie windykacji warto rozpocząć stałą albo dorywczą współpracę z kancelarią prawną. Kancelaria Prawna Rafał Kufieta współpracuje z przedsiębiorcami z Wrocławia jak i z poza miasta. Mamy duże doświadczenia w tym zakresie, ponieważ specjaliści, których zatrudniamy prowadzą zarówno pojedyncze zlecenia jak i stałą obsługę klienta.

[mc4wp_form id="5288"]