Jak napisać odpowiedź na wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych

SPECJALIZACJA – DOBRA OSOBISTE | KANCELARIA PRAWNA

Do naruszenia dóbr osobistych może dojść w różnych warunkach. Analiza tego pojęcia została rozwinięta w innym artykule o tytule „Ocena czy doszło do naruszenia dóbr osobistych i szanse na wygranie sprawy”. W momencie gdy przekroczymy granice i naruszymy czyjeś dobra osobiste to możemy spodziewać się wezwania do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych. Co zrobić w tym przypadku?

Na myśl przychodzą trzy podstawowe postawy ludzi:
1) ignoruje i zapominam – każdy Adwokat i Radca Prawny z naszej kancelarii przyzna, że to zły nawyk, nawet jeśli sprawa jest bezsensowna.

2) dostosowuje się do żądania z wezwania – czasami boimy się konsekwencji wobec czego wolimy się dostosować, aby nie robić sobie problemów. Uważam, że w niektórych przypadkach to rozsądne zachowanie, bo gdy zawiniliśmy poprzez przekoloryzowanie sytuacji, przekazujemy fikcyjną historię albo zwyczajnie kogoś obraziliśmy to lepiej schować dumę do kieszeni i przyznać się do błędu, gdyż taka gra nie jest warta świeczki.

3) odpowiedzieć na wezwanie – co stanowi najlepszy wybór, ponieważ pozwala nam przedstawić swoje stanowisko i się obronić. Ignorowanie lub dostosowanie się do żądań = przyznanie do błędu. W przypadku odpowiedzi nie koniecznie.

Jak napisać odpowiedź na wezwanie?
Na wstępie musimy przeanalizować naszą sytuację i przybrać konkretną postawę. Podstawową sprawą jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy jesteśmy winni naruszonym dóbr osobistych. Może zdarzyć się sytuacja, że ktoś pomylił się kierując do nas pismo. Przykładem mogą być strony internetowe, które zazwyczaj nie weryfikują danych jakie dodaje się podczas zakładania konta lub podczas zakładania maila. Można wprowadzić tam fikcyjny adres, podać dowolne imię czy nazwisko, wiek itd. Inaczej też sprawa będzie wyglądać jeśli ktoś oskarżył nas o naruszenie dóbr osobistych za informacje, które nie są naszym wymysłem, a np. zaczerpnęliśmy inspirację lub posiłkowaliśmy się wypowiedzią lub informacją kogoś innego. Wtedy odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych nie przypada nam, tylko pierwotnemu autorowi tych słów, ale o takich i innych sprawach należy wspomnieć w odpowiedzi. Firmy broniące swojego wizerunku mogą wezwać każdą negatywną ocenę i opinię, a w końcu każdy ma prawo mieć własną opinie na temat produktu. Jeśli kupiliśmy nową rzecz, która nie zgadza się z opisem to naturalnie wystawimy sklepowi słabą ocenę i napiszemy właściwy komentarz na ten temat. Podobnie w sytuacji gdy w czterogwiazdkowym hotelu spotkała nas niemiła obsługa, brak ciepłej wody albo problemy z klimatyzacją, to możemy podzielić się swoimi wrażeniami z innymi co jest słuszne. W trakcie odpowiedzi należy poruszyć źródło lub powód w wyniku jakiego dokonaliśmy danej wypowiedzi lub wpisu. Chodzi bowiem o fakty, które stanowią dowody słuszności naszej opinii.

Inaczej w przypadku, gdy dopuściliśmy się naruszenia dóbr osobistych. Warto w odpowiedzi przeprosić i usunąć źródło naruszonych dóbr osobistych. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostosować się do żądań, to zaproponować inny sposób zadośćuczynienia. Bardzo często żądaniami są publiczne przeprosiny lub zadośćuczynienia pieniężne. Jeśli posiadamy logiczne wytłumaczenie lub powody, warto je przedstawić. Często nasze słowa mogą być źle interpretowane lub odbierane. Człowiek nie jest nieomylny i możemy napisać za dużo, bo tak nam się wydaje i takie mamy przypuszczenia. Niestety katalog dóbr osobistych nie jest zamknięty i podlega swobodnej interpretacji, ale na tym etapie możliwe jest negocjowanie i wywalczenie niższych sankcji, dlatego warto odpowiedzieć na wezwanie do zaprzestania naruszeń osobistych. Często wystarczy tylko zaprzestać dalszego naruszania, aby zakończyć sprawę.

Nasza Kancelaria Prawna Rafał Kufieta zajmuje się sprawami związanymi z naruszaniem dóbr osobistych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzie potrzebują wolności słowa i wyrażania swoich opinii stąd wspieramy ich i pomagamy, aby mogli uczciwie korzystać ze swoich praw, a ponieważ teraz bardzo łatwo jest naruszyć dobra innych, nasi Adwokaci i Radcowie Prawni posiadają szerokie doświadczenie w takich sprawach.

[mc4wp_form id="5288"]