Negocjacje i mediacje z przeciwnikiem w postępowaniu windykacyjnym

SPECJALIZACJA – WINDYKACJA | KANCELARIA PRAWNA

Prowadząc działalność gospodarczą musimy liczyć się, że na swojej drodze możemy spotkać różnych ludzi, różne firmy i podmioty. Czasami może się zdarzyć tak, że za wykonaną usługę czy wystawioną fakturę nie otrzymasz zapłaty, co będzie stanowić podstawę do skłonienia Cię do windykowania należności.  Gdy podejmiesz decyzje o rozpoczęciu postępowania windykacyjnego wobec przeciwnika, którym w tej sytuacji będzie dłużnik możesz rozważyć tzw. windykację polubowną.

Windykacja polubowna: negocjacje i ugoda z dłużnikiem

Specjaliści z Kancelarii Prawnej Rafała Kufiety analizując dowody i informacje od swoich klientów, czasami decydują się, aby doradzić im próbę negocjacji z dłużnikiem, której celem jest zawarcie ugody. Negocjacje takie pozwalają zarówno zaoszczędzić czas (szybsze odzyskanie należności) jak i zmniejszyć koszty poniesione przez wierzyciela. Ponadto są dobrym wyjściem, gdy wierzyciel nie dysponuje fakturami lub umową na wykonanie jakiejś usługi. Dla dłużnika jest to atrakcyjna forma zakończenia sprawy z uwagi na to, że podchodząc do negocjacji wierzyciele chcąc odzyskać należność główną decydują się na pewne ustępstwa. Zawarcie ugody nie przekreśla możliwości dalszej współpracy z dłużnikiem.

Jak prowadzić negocjacje z dłużnikiem?

Podstawową zasadą stosowaną przez naszych radców prawnych jest to, żeby dłużnika traktować, jako partnera, a nie wroga. Negocjacje polegają na wspólnym dialogu i próbą znalezienia wspólnego rozwiązania problemu.  Ważne jest to, aby zachować wobec niego szacunek. Takie podejście, które pozwala odzyskać należność nie powoduje skategoryzowania wierzyciela i dłużnika, jako zwycięzcę i przegranego. Podchodząc do negocjacji trzeba posiadać niezbędne umiejętności i doświadczenie do załatwiania tego typu spraw. Nie każdy dłużnik jest uczciwy, są też podmioty, które świadomie będą unikać zapłaty, a w trakcie negocjacji będą podejmować próby manipulacji. Dlatego tak ważne jest, aby zajęły się nimi osoby z odpowiednią wiedzą. Profesjonalny windykator dzięki swojemu doświadczeniu zna zagrywki i najczęstsze wymówki dłużników na pamięć. Kancelaria Prawna Rafała Kufiety w swoich szeregach posiada specjalistów z bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Mediacje

Mediacje różnią się od negocjacji tym, że uczestniczy w nich bezstronna osoba trzecia. Taka osoba w sposób bezstronny przyjrzy się całej sytuacji i zaproponuje rozwiązanie. Mediacje mogą być zarówno na etapie przedsądowym jak i w trakcie postępowania sądowego. Najistotniejszym zagadnieniem przy podjęciu mediacji jest fakt, że obie strony wyrażają chęć wypracowania kompromisu.

Skuteczne negocjacje / mediacje – ugoda

Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na negocjacje prowadzone samodzielnie czy z udziałem specjalisty z kancelarii windykacyjnej albo też podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu mediacji, gdy udało nam się dojść do porozumienia z dłużnikiem, efektem końcowym będzie ugoda. Tu po raz kolejny podkreślę, że gdy nie masz doświadczenia w tym zakresie warto zwrócić się o pomoc w jej sporządzeniu do specjalistów, gdyż stanowić ona będzie ważny dowód w sprawie na wypadek nie wywiązania się z niej przez dłużnika. Podpisana ugoda oznacza, że dłużnik przyznaje się do istnienia długu. Sporządzając ugodę trzeba pamiętać o tym, aby zawierała wszystkie niezbędne elementy.

Brak porozumienia

W przypadku braku porozumienia, gdy negocjacje albo mediacje okażą się nieefektywne wierzyciel zapewne zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu. Tak samo w przypadku zawarcia ugody i nie spełnienia warunków w niej zawartych w określonym terminie.

Negocjacje i mediacje to najtańszy sposób rozwiązywania sporów. Gdy prowadząc działalność gospodarczą często zdarza Ci się, że Twoi klienci nie płacą za wykonane usługi czy dostarczone towary warto rozważyć współpracę stałą z kancelarią prawną specjalizującą się w dziedzinie windykacji. Zachęcam do skorzystania w tym zakresie z usług Kancelarii Prawnej Rafała Kufiety. Nasza Kancelaria działa zarówno na terenie miasta Wrocław jak i poza jego granicami. Prowadzenie negocjacji z dłużnikiem nie jest sprawą łatwą, jednak, gdy obie strony podejdą do sprawy profesjonalnie i rzetelnie wywiążą się z wszystkich uzgodnień, spłata długu będzie o wiele prostsza.

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta przeprowadza proces negocjacji i mediacji podczas postępowania windykacyjnego. Oczywiście w tego typu sprawach często przydaje się adwokat/radca prawny, ale bywa też tak, że windykator terenowy ma znacznie większą skuteczność. Jeśli zdecydujesz się na nas to pojedziemy do dłużnika i spróbujemy odzyskać pieniądze. Dostaniesz raport z czynności wraz z planem działania/opinią co zrobić gdy dłużnika nie ma bądź odmawia zapłaty.

[mc4wp_form id="5288"]