Nowy Ład spółka z o.o., spółka z o.o., spółka Nowy Ład, spółka z o.o. 2022.

Spółki z o.o. po Nowym Ładzie

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

Wraz z nadejściem Nowego Polskiego Ładu, wprowadzone zostały sprzyjające nie tylko z perspektywy obowiązku podatkowego zmiany. Ustawodawca w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców zoptymalizował m.in. zasady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym obecnie jedną z najkorzystniejszych opcji wśród przyszłych właścicieli firm jest wybór spółki z o.o. Co uległo zmianie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się w tym artykule!

https:/youtu.be/883HAwDsT7I

Spółka z o.o. – charakterystyka

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skrócie spółka z o.o. to osoba prawna i może zostać utworzona przez jednego lub więcej wspólników. Już na pierwszym etapie tworzenia firmy przypisywany jest jej unikalny numer PESEL, KRS oraz NIP. Popularność jej zastosowania wśród przedsiębiorców wynika ze zwiększonego poziomu bezpieczeństwa na podstawie oddzielenia majątku własnego, od majątku podmiotu. W skład struktury organizacyjnej wchodzą udziałowcy, członkowie zarządu, a w niektórych przypadkach prokurenci lub rada nadzorcza. Udziałowcy stanowią źródło finansowania spółki, przy czym nie ponoszą odpowiedzialności za pojawienie się ewentualnych długów. Rola ta spoczywa na zarządzie. Mimo to przepisy nie wykluczają zaistnienia okoliczności obciążającej w ten sposób udziałowców. Rola prokurentów sprowadza się do zarządzania wyznaczonym obszarem firmy.

 

Spółka z o.o. jako kapitałowa spółka handlowa może być jednoosobowa. Co to oznacza? Mianowicie 100% wartości udziałów może znajdować się w posiadaniu jednego podmiotu. Co ciekawe może on jednocześnie pełnić stanowisko w zarządzie. Jednakże moim klientom odradzam takie rozwiązanie, gdyż wiąże się to z wieloma utrudnieniami, związanymi przykładowo z kwestią składek zdrowotnych. W efekcie może mieć to przełożenie na poziom elastyczności firmy.

Podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Spółka z o.o. przy ilości wcześniej wspomnianych zalet posiada jedną istotną wadę – podwójne opodatkowanie. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W pierwszej kolejności należy opłacić podatek CIT, którego wysokość zależna jest od obrotów. W przypadku małego przedsiębiorcy, którego przychody nie przekraczają 2 mln EUR rocznie, jest to 9% stawka. Duże firmy muszą liczyć się z 19% obowiązkiem podatkowym. W następnej kolejności, jeśli będąc udziałowcem, masz zamiar wypłacić zgromadzone środki – jesteś zobowiązany do zapłaty własnego PIT w wysokości 19%. W takim wypadku łączna suma obciążeń podatkowych wynosi od 26% do 35%, w zależności od oprocentowania CIT.

Czy można w jakiś sposób uniknąć podwójnego opodatkowania?

Jak najbardziej. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie estońskiego CIT. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w moim poprzednim materiale. Szczególną zaletą ECIT-u jest efektywnie opodatkowanie. Dzięki niemu wraz z wypłatą środków dla wspólników obniżona zostanie stawka obowiązku podatkowego do 20% lub 25%. Innym rozwiązaniem może być zmiana formy prawnej na spółkę komandytowo-akcyjną lub jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących skutecznych sposobów na ograniczenie zbędnych wydatków zapraszam Cię do artykułu związanego z wypłatą wynagrodzeń wspólników.

Co należy wiedzieć o kapitale zakładowym spółki z o.o.?

Kapitał zakładowy to środki finansowe, które na początkowym etapie należy wpłacić do spółki. Świadczy o tym obowiązek przetrzymywania pieniędzy w depozycie. Jego wysokość różni się w zależności od prowadzonej działalności. W przypadku spółki z o.o. wartość minimalna wynosi 5 tys. zł. Kapitał może być wydawany na dowolne cele firmy.

Rejestracja przedsiębiorstwa – spółka z o.o. a może jednoosobowa działalność gospodarcza?

Obecnie na rynku istnieją dwa sposoby na rejestrację spółki z o.o. – przez S24 lub za pośrednictwem notariusza. Jednakże przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zastosowanie S24. Dlaczego? Jest to w porównaniu do usług notarialnych dużo tańsze i szybsze rozwiązanie.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o. to warto, abyś zwrócił uwagę na kwestie związane z księgowością – w spółce z o.o. wszelkie formalności są dużo tańsze niż w przypadku JDG. Tym, co dodatkowo je odróżnia, jest możliwość prowadzenia osobnego konta. Ważna jest również okoliczność przeprowadzania zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników oraz sporządzenie przez księgową rocznych sprawozdań finansowych. Decydując się na wybór spółki z o.o., musisz liczyć się z brakiem dotacji na start. Takie dofinansowania przeznaczone są wyłącznie dla JDG.

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej formy prawnej?

Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do sprawy należy podejść w sposób indywidualny. Jeżeli planujesz otworzyć firmę, ale nie wiesz która forma prawna będzie odpowiednia dla typu prowadzonej przez Ciebie działalności – zapraszam do kontaktu!. Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania!

[mc4wp_form id="5288"]