Kontynuując rozważania dotyczące umowy o roboty budowlane, warto przedstawić konkretny wzór umowy. Nie sposób omówić nawet skrótowo całego wzoru, dlatego należy skupić się na wybranym jego fragmencie. W niniejszym artykule omówione są rodzaje wynagrodzeń.
Uwagi ogólne
Umowa o roboty budowlane jest zawsze umową odpłatną. Jeżeli strony nie ustaliły inaczej, wynagrodzenie jest płatne w chwili oddania obiektu. Wykonawca może żądać zapłaty za wykonanie części robót budowlanych – czyli przed oddaniem całego obiektu, nawet jeżeli strony nie przewidziały tego w umowie. W praktyce spotyka się dwa sposoby określenia wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych:
- wynagrodzenie ryczałtowe
- wynagrodzenie kosztorysowe.
Wynagrodzenie ryczałtowe
W takim wypadku wykonawca nie może żądać podwyższenia tego wynagrodzenia nawet wtedy, gdy w chwili zawierania umowy nie można było prawidłowo przewidzieć i ocenić rozmiaru i kosztów prac wykonawcy. Istnieje tu więc ryzyko niedoszacowania wartości pracy wykonawcy i ich wykonania, za które nie będzie można żądać zapłaty. Podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego jest możliwe wyjątkowo jedynie na drodze sądowej i tylko wtedy, kiedy brak podwyższenia groziłby wykonawcy rażącą stratą.
Wynagrodzenie kosztorysowe
Określane jest na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego jest możliwa w przypadku zmian urzędowych cen towarów i usług, jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu planowanych prac sporządzonym przez inwestora, będącym podstawą obliczenia wynagrodzenia. W przypadku sporządzenia zestawienia przez wykonawcę może on żądać podwyższenia tylko wtedy, gdy nie mógł przewidzieć konieczności wykonania prac dodatkowych. Wykonawca nie może również żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody inwestora. Inwestor może jednak niezwłocznie od umowy odstąpić, jeżeli zmiana wynagrodzenia będzie znaczna. Inwestor musi zapłacić wykonawcy wynagrodzenie mimo niewykonania dzieła, jeżeli wykonawca pozostawał w gotowości do jego wykonania, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących inwestora. W takim wypadku inwestor może odliczyć z wynagrodzenia to, co wykonawca oszczędził z powodu niewykonania robót budowlanych (np. oszczędności dotyczące materiału).
Rafał Kufieta
Kancelaria Prawna Rafał Kufieta
Kontakt
TEL: +48 71 796 41 65
FAX: +48 71 796 41 65
KOM: +48 535 132 335
sekretariat@kancelariakufieta.pl
50-203 Wrocław
NIP: 6472322984 | REGON: 020251360 | KRS: 0000455898