Wezwanie – pozew – egzekucja. Jak wygląda sprawa windykacyjna?

SPECJALIZACJA – WINDYKACJA | KANCELARIA PRAWNA

Pisząc dzisiejszy artykuł postaram się przybliżyć Wam kwestie związane z postępowaniem windykacyjnym. Dowiesz się jakie są etapy i jak wygląda krok po kroku cały proces. Niezależnie od tego czy stałeś się dłużnikiem czy jesteś wierzycielem i masz po raz pierwszy styczność z pojawieniem się długu, może wydawać Ci się to obce i niemiłe doświadczenie. Z całą pewnością windykacja do najmilszych przeżyć nie należy, ale gdy przebiega sprawnie, może szybko stać się tylko niemiłym wspomnieniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnej, którą oferują specjaliści do spraw windykacji. We Wrocławiu jest wiele firm windykacyjnych, które oferują pomoc w poprowadzeniu takiej sprawy. Polecam skorzystanie z doświadczenia sprawdzonych i skutecznych radców prawnych z Kancelarii Prawnej Rafała Kufiety.

Etapy sprawy windykacyjnej
Zacznijmy od tego, co to jest windykacja. Jest to nic innego jak proces zmierzający do odzyskania należności od dłużnika. „Punktem zero” jest zatem powstanie długu (zwykle niezapłacona faktura). Jak wspomniałam na wstępie jest to stresujący i ciężki proces zarówno dla wierzyciela jak i dłużnika. Wyróżniamy dwa typy windykacji polubowną i sądową. Więcej na temat windykacji polubownej przeczytasz TUTAJ.

Dzisiaj skupimy się na twardszej wersji windykacji. Windykacją sądową są działania, zmierzające do uzyskania tytułu wykonawczego (nakaz zapłaty lub wyrok), które będą podstawą do egzekucji komorniczej. Jeżeli zdecydujesz się na tą drogę odzyskania należnych Ci pieniędzy dobrym pomysłem jest zlecić to radcy prawnemu. Samodzielna batalia w sądzie może okazać się zgubna i nieskuteczna chociażby z powodu źle sformułowanego pozwu. Ale zacznijmy od początku.

Wezwanie do zapłaty
Niezależnie od tego czy sam będziesz próbować swoich sił w windykacji twardej czy skorzystasz z usług specjalisty, pierwszym etapem jest wystosowanie wezwania do zapłaty, jako próba polubownego, pozasądowego rozwiązania sporu. Jest to element konieczny gdyż taki obowiązek wynika z przepisów prawa. Co musi się znaleźć w wezwaniu do zapłaty? Przede wszystkim oznaczenie wierzyciela, dłużnika, kwoty do zapłaty oraz terminu, w jakim należy dokonać spłaty wraz z informacją, że w razie nie podjęcia kontaktu z wierzycielem i braku spłaty, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Postępowanie sądowe
W przypadku, gdy dłużnik nie ureguluje należności, kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu do sądu. Kancelaria Prawna Rafała Kufiety ma w tym zakresie bogate doświadczenie – w skali roku są to setki spraw windykacyjnych. Ten etap jest niezwykle trudny. Trzeba bowiem wykazać się fachową wiedzą aby prawidłowo sporządzić pozew. Należy pamiętać, że możesz złożyć pozew tylko w stosunku do długu, który nie uległ przedawnieniu. Natomiast wniesienie powództwa powoduje, że bieg przedawnienia zostaje przerwany. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie nakazu zapłaty lub wyroku.

Klauzula wykonalności
Celem postępowania klauzulowego jest uzyskanie klauzuli wykonalności dla orzeczenia sądu. Nakaz zapłaty lub wyrok od momentu nadania klauzuli wykonalności będzie stanowić tytuł wykonawczy, który będzie podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej. Nadanie klauzuli wykonalności następuje na wniosek lub z urzędu w przypadku, gdy pozew został złożony w drodze elektronicznego postępowania upominawczego.

Postępowanie egzekucyjne
Jego rozpoczęciem jest złożenie do właściwego komornika wniosku o rozpoczęcie egzekucji, a jego celem jest egzekucja zadłużenia. Jest to końcowy etap dzięki, któremu na Twoim koncie pojawią się w końcu zaległe pieniądze. Pamiętaj, że kierując wniosek egzekucyjny musisz dokładnie sprecyzować, jakie działania mają być podjęte przez komornika.
Jak widzisz, proces odzyskania należności w drodze postępowania sądowego jest długi i zawiły. Nie trudno się w nim pogubić. Przedsiębiorcy często boją się wkroczyć na drogę postępowania sądowego w celu odzyskania należnych pieniędzy. Boją się, że będą musieli ponieść wysokie koszty, osobiście uczestniczyć na rozprawach w różnych zakątkach kraju. Trzeba na bieżąco monitorować przebieg całej sprawy. Jeśli zlecisz Kancelarii Prawnej Rafała Kufiety reprezentowanie Twoich interesów możesz być pewien, że nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, aby jak najsprawniej odzyskać należne Ci pieniądze.

[mc4wp_form id="5288"]