Zwrot wydatków na budownictwo mieszkaniowe
Zasady zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. O zwrot niektórych wydatków mogą wystąpić jedynie osoby fizyczne po spełnieniu wszystkich wymogów ustawowych.
Możemy wnioskować o zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny, bądź w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Nabycie materiałów budowlanych musi być potwierdzone fakturą wystawioną na rzecz osoby fizycznej. Ponadto zwrot dotyczy jedynie materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką 7%, a po tym dniu są opodatkowane podatkiem VAT. Wykaz tych materiałów budowlanych znajduje się w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. Znajdują się tam m. in. płytki ceramiczne, cegły, dachówki, wyroby sanitarne ceramiczne, zlewy, umywalki, wanny i inne pozostałe elementy wyposażenia sanitarnego.
Kolejnym warunkiem jest to, żeby osoba fizyczna nie była podatnikiem VAT i nie dokonała zakupu materiałów budowlanych w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Aby zwrot wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych był możliwy konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości wynikającego z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu bądź ograniczonego prawa rzeczowego. Jeśli jest to remont lokalu mieszkalnego, to musimy posiadać tytuł prawny do lokalu. Natomiast pozwolenie na budowę należy posiadać w przypadku inwestycji, dla których pozwolenie jest wymagane zgodnie z prawem budowlanym.
Dla uruchomienia procedury zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć faktury potwierdzające zakup materiałów budowlanych, tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub do nieruchomości, a także pozwolenie na budowę, jeśli jest wymagane przez prawo budowlane.
Omawiana ustawa wprowadza limit kwotowy zwrotu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Limit ten dotyczy okresu pięcioletniego, który jest liczony od daty złożenia pierwszego wniosku. Kwota zwrotu jest równa 65,22% kwoty podatku (23% VAT) wynikającej z faktur, ale nie więcej niż 12,195% kwoty, która stanowi iloczyn: 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1m2 – gdy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, 70 m 2 powierzchni użytkowej i ceny 1m2 – gdy dla inwestycji jest wymagane pozwolenie na budowę. Wniosek o zwrot można złożyć w urzędzie skarbowym raz w roku.
Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na wydanie decyzji w sprawie zwrotu, chyba że prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku nie budzi wątpliwości. W takim przypadku decyzji się nie wydaje, a jedynie w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku urząd skarbowy wypłaca kwotę zwrotu. Jeśli są jakieś wątpliwości, wtedy urząd skarbowy w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku wydaje decyzję w sprawie zwrotu części wydatków poniesionych na materiały budowlane, a odpowiednią kwotę wypłaca w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Gdyby odpowiednia kwota zwrotu nie została wypłacona w wyżej wskazanych terminach, to podlega ona oprocentowaniu.
Orzecznictwo :
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3227/08
W wyroku z dnia 5 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że wydatki na usługi w ogóle nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), chociaż konieczność ich ponoszenia w procesie budowlanym jest oczywista. Jakkolwiek zakupione materiały budowlane z reguły wymagają montażu lub – generalnie – wykorzystania w procesie budowlanym (remontowym), ani montaż ani też wykorzystanie to, w żadnej części nie podlega refundacji przez budżet państwa. Najkrócej rzecz ujmując, przewidziany w ustawie zwrot nie dotyczy wydatków na tzw. potocznie „robociznę”.
Podsumowanie:
1. Każda osoba fizyczna po spełnieniu wszystkich wymogów ustawowych może złożyć wniosek w urzędzie skarbowym o zwrot części wydatków, jeśli zostały one poniesione na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Wniosek oraz załączniki są wolne od opłat, a także, co istotne, otrzymana kwota jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.
- ZWROT WYDATKÓW NA BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3227/08
Kontakt
TEL: +48 71 796 41 65
FAX: +48 71 796 41 65
KOM: +48 535 132 335
sekretariat@kancelariakufieta.pl
50-203 Wrocław
NIP: 6472322984 | REGON: 020251360 | KRS: 0000455898