Ceny transferowe – MF wydłuży terminy dla podatników

Terminy na sporządzenie dokumentacji w zakresie cen transferowych zostaną wydłużone o ok. pół roku – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Zmiany ma wprowadzić odpowiednie rozporządzenie, które jest obecnie konsultowane przez poszczególne resorty.

Nowe przepisy o cenach transferowych, obowiązujące od 2017 r., nałożyły po stronie podatników nowe obowiązki dokumentacyjno-sprawozdawcze w zakresie cen transferowych (tj. dokumentacja lokalna, dokumentacja grupowa, oświadczenie, sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP), a termin ich realizacji przypada generalnie na dzień złożenia zeznania podatkowego” – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Do resortu napływały w ostatnim czasie sygnały, które wskazywały na to, że zainteresowane podmioty nie zdążą jednak przygotować się do wykonania nowych obowiązków.

W efekcie obecne terminy mają zostać wydłużone o mniej więcej pół roku. Zmiana dotyczyć będzie terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także daty złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i uproszczonych sprawozdań CIT-TP/PIT-TP (za transakcje z 2017 i 2018 r.).

Planuje się wydłużenie tych terminów do ostatniego dnia dziewiątego dnia miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie jest to termin do złożenia zeznania podatkowego). Ma to objąć obowiązki powstałe w 2018 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2017) i 2019 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2018)” – wyjaśnia resort finansów.

[mc4wp_form id="5288"]