Jak sprawdzać kontrahenta? MF uruchomiło nowe narzędzie

Ministerstwo Finansów udostępniło nowe narzędzie do weryfikacji kontrahentów, dzięki któremu przedsiębiorca może sprawdzić, czy np. jego potencjalny kontrahent znajduje się w wykazie podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru VAT. Dostęp do większej liczby danych nt. kontrahentów ma w założeniu minimalizować ryzyko nieświadomego wplątania się w tzw. karuzelę VAT (mechanizm wyłudzenia podatku).

W Biuletynie Informacji Publicznej resortu finansów jest już dostępna wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. W praktyce wyszukiwanie podmiotów jest możliwe według numeru NIP albo fragmentu nazwy.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, wykazy obejmują informacje, które będą przydatne uczciwym podatnikom podatku VAT.

Możliwość wyszukania informacji na temat podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru VAT ułatwi ocenę i umożliwi weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Praktyka pokazuje, że także rzetelni podatnicy mogą stać się ofiarami oszustów podatkowych. Dostęp do informacji publikowanych w wykazach zminimalizuje ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Zmiany wprowadziła ustawa 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2491).
Nowe przepisy weszły w życie 13 stycznia 2018 r.

Z wyszukiwarką można się zapoznać tutaj.

[mc4wp_form id="5288"]