Kary za przestępstwa będą zdecydowanie ostrzejsze

Rząd zaostrzy kary za cały szereg przestępstw – wynika z nowego pakietu zmian pn. „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”, który przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyższe kary mają pełnić funkcję odstraszającą i zwiększyć skuteczność walki z różnego rodzaju przestępstwami. Zmiany zaostrzające kary mają zostać wprowadzone w trakcie najbliższych dwóch lat.

Przedstawiony w środę pakiet zmian dotyczy wielu różnych sfer, w tym np. najcięższych zbrodni i przestępstw gospodarczych, ale też walki o alimenty czy nieprawidłowości związanych z nieuczciwością pracodawcy. Zgodnie z założeniami, po nowelizacji odpowiednich ustaw przepisy mają w większym stopniu odstraszać potencjalnych przestępców.

Program wyznacza cele, jakie sobie stawiamy w obszarze bezpieczeństwa i reformy wymiaru sprawiedliwości. Będziemy zwracać Polakom wiarę w sprawiedliwość i zwiększać poczucie bezpieczeństwa” – zapowiedział szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Wyższe kary za pospolite przestępstwa

W pakiecie zmian przewidziano m.in. zaostrzenie kar za często spotykane przestępstwa, które dotykają przeciętnych Polaków. Z surowszymi karami będą musieli liczyć się drobni złodzieje. Przykładowo, za zuchwałą kradzież (m.in. wyrwanie innej osobie torebki na ulicy) grozić ma od 6 miesięcy do 8 lat więzienia (aktualnie w takich przypadkach wymierzane są z reguły tylko grzywny).

Wyższe kary (do 10 zamiast 5 lat) dotyczyć będą kradzieży kart płatniczych oraz włamań na konta internetowe. Karane będzie także cofanie liczników w autach (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia).

Odstraszanie

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza także wprowadzić surowsze kary za najcięższe przestępstwa. W przypadku rozboju maksymalna kara wzrośnie z 12 do 15 lat więzienia, a zabójstwa będą karane 30 latami więzieniami i dożywociem (obecnie – 15 lat więzienia oraz 25 lat lub dożywocie). Z kolei maksymalna kara za gwałt ze szczególnym okrucieństwem będzie podwyższona z 15 do 25 lat.

Co istotne, do systemu wprowadzona ma być także nowa kara bezwzględnego dożywocia – w takim przypadku nie będzie możliwości warunkowego zwolnienia z więzienia. Na takie kary będą mogli liczyć sprawcy, którzy zostaną uznani za trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa.

Walka z przestępczością gospodarczą

Pakiet zakłada również zmiany dotyczące przestępczości gospodarczej. Wyższe będą m.in. kary za łapówki – w przypadku przyjęcia korzyści majątkowej na poziomie ponad 1 mln zł kara wynosić ma od 3 do 20 lat pozbawienia wolności (obecnie – 2-12 lat). Wyraźnie zwiększony zostanie też górny limit kary za fałszowanie faktur na dużą skalę (ponad 10 mln zł) – górna granica zostanie podniesiona z 15 do 25 lat pozbawienia wolności.

[mc4wp_form id="5288"]