KAS i KE ostrzegają przed oszustami

Na skrzynki e-mail polskich obywateli i przedsiębiorców trafiają wiadomości, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Do wiadomości tych dołączane są fałszywe deklaracje podatkowe – w rzeczywistości to pliki ze złośliwym kodem. Na przypadki podobnych oszustw wskazała w ostatnich dniach również Komisja Europejska.

Do Ministerstwa Finansów i KAS dotarły w ostatnim czasie informacje nt. przypadków rozsyłania na skrzynki e-mail wiadomości pochodzących rzekomo od KAS. Co istotne, w polu nadawcy widnieje w takich przypadkach „Krajowa Administracja Skarbowa”, ale e-maile są rozsyłane zazwyczaj z zagranicznych kont pocztowych.

Jak informuje resort finansów, warto ostrożnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości i  pamiętać o tym, że KAS nigdy nie przesyła faktur drogą elektroniczną.

Należy zawsze sprawdzać nie tylko nazwę, ale i domenę nadawcy. W przypadku Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej jest to mf.gov.pl i mofnet.gov.pl” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W ostatnich dniach o podobnych problemach poinformowała również Komisja Europejska. Unijni urzędnicy ostrzegają przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty rzekomo zaległych podatków. W wiadomościach tego rodzaju zawarte jest m.in. logo KE, a nadawcą jest „Tax Administration of the European Commission”.

Jak wskazuje KE, na takie wiadomości nie należy odpisywać, a żaden z urzędów KE nigdy nie wysyła do obywateli indywidualnych wiadomości dotyczących statusu podatkowego oraz płatności tego rodzaju.

[mc4wp_form id="5288"]