Leasing nieruchomości zyskuje na popularności

W 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich przedsiębiorstw o wartości ok. 67,8 mld zł – podał Związek Polskiego Leasingu. Szczególnie duże ożywienie zanotowano w kontekście leasingu nieruchomości, który zwiększył się aż o 26,5 proc. rok do roku. Taka forma stanowi alternatywę dla najmu.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na leasing nieruchomości – taka możliwość to alternatywne rozwiązaniem dla najmu czy kupna na kredyt. Umowa leasingu pozwala leasingobiorcy na odpłatne korzystanie z konkretnej rzeczy. W porównaniu do umowy najmu leasing nieruchomości daje jednak możliwość przeniesienia prawa własności.

Z nowych danych, które opublikował Związek Polskiego Leasingu, wynika, że największą część rynku (45 proc.) stanowią pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t. Duże znaczenie odgrywają też maszyny i urządzenia (27,2 proc.), a także środki transportu ciężkiego (25,9 proc.). Rzadziej leasing dotyczy nieruchomości (1,3 proc.) oraz finansowania innych aktywów (0,6 proc.).

W 2017 r. w strefie wzrostów pozostawało finansowanie nieruchomości. Firmy leasingowe sfinansowały nieruchomości o wartości 909 mln złotych, przy 26,5 proc. dynamice tego segmentu (r/r)” – informuje Związek Polskiego Leasingu.

Szacuje się, że także w 2018 r. rynek leasingu będzie wyraźnie rosnąć – prognozy mówią o wzroście na poziomie ok. 15 proc. w skali roku.

[mc4wp_form id="5288"]