Niestabilne prawo największym problemem polskich firm

Niestabilność polskiego prawa to główna bariera dla rozwoju polskich przedsiębiorstw – wynika z raportu opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Na problemy z brakiem stabilności systemu prawnego wskazuje obecnie aż 76 proc. przedsiębiorców. Rzadziej wymienia się nadmierną biurokrację oraz koszty pracy (po 67 proc. wskazań).

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zapytano małych i średnich przedsiębiorców o największe bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Najczęściej wskazywano na niestabilność prawa (76 proc. wskazań), nadmiar obowiązków biurokratycznych i koszty pracy (po 67 proc. wskazań). Mniejszy odsetek respondentów wymienił skomplikowane prawo gospodarcze (54 proc.), wysokie podatki (46 proc.), samowolne i arbitralne decyzje urzędników (44 proc.) oraz urzędy i urzędników (38 proc.).

Przez cały czas, konsekwentnie powtarzamy, że największą przeszkodą w prowadzeniu firm w Polsce, jest skomplikowane i powielaczowe prawo. Aż 76 proc. badanych podziela taki pogląd. Nam przedsiębiorcom nie chodzi o niższe stawki podatkowe, a o to by prawo było proste i zrozumiałe” –  tłumaczy prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Badani przedsiębiorcy wypowiedzieli się również nt. kluczowych czynników, które byłyby dla nich obecnie odpowiednią zachętą do założenia własnej działalności. Najczęściej wskazywano na wydłużony okres płatności preferencyjnych składek ZUS – odsetek takich odpowiedzi wyniósł 61 proc.

[mc4wp_form id="5288"]