Nowa konwencja podatkowa coraz bliżej

Z początkiem lipca 2018 r. w życie wejdzie nowa konwencja podatkowa (tzw. konwencja MLI), która dotyczy ponad 100 różnych krajów świata, w tym również Polski. Nowe przepisy mogą mieć bezpośredni wpływ na przedsiębiorstwa uczestniczące w międzynarodowych transakcjach.

Nowa wielostronna konwencja podatkowa, czyli Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties (konwencja MLI), została podpisana 7 czerwca 2017 r. przez przeszło 100 różnych krajów. W odniesieniu do Polski konwencja pozwoli na stosunkowo prostą zmianę 78 bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zostały podpisane z poszczególnymi państwami. W praktyce zmianie ulec ma metoda unikania podwójnego opodatkowania – docelowo wykorzystywana będzie metoda zaliczenia z progresją.

Zgodnie założeniami, nowe porozumienie podatkowe ma umożliwić skuteczniejszą walkę z tzw. agresywną optymalizacją podatkową w przestrzeni międzynarodowej. Umowa pozwoli na szybkie (automatyczne) modyfikowanie wielu dotychczasowych umów podatkowych.

Do tej pory konwencję MLI ratyfikowało już pięć państw, w Polska, Austria, Słowenia, Jersey oraz Wyspa Man. W przypadku Polski konwencja MLI wejdzie w życie już 1 lipca 2018 r. W praktyce nowe regulacje będą stosowane od początku 2019 r.

Zmiany mogą mieć istotny wpływ na polskie przedsiębiorstwa, które uczestniczą w międzynarodowych transakcjach.

[mc4wp_form id="5288"]