Oddanie mieszkania za rentę? Umowy budzą wątpliwości

Na rynku pojawiają się kierowane do starszych osób oferty, które zakładają przekazanie mieszkania w zamian za późniejsze świadczenie rentowe czy dożywocie. Umowy tego typu są zbliżone do tzw. odwróconej hipoteki, ale zasady są nieco inne. Jak twierdzi rzecznik praw obywatelskich, rząd powinien wprowadzić odpowiednie przepisy, które zapewniłyby ludziom lepszą ochronę.

Kontrowersje dotyczą umów niebędących tzw. odwróconymi hipotekami. W praktyce chodzi o umowy, w których dana osoba od razu przekazuje prawo do mieszkania – za późniejsze świadczenie rentowe lub dożywocie. Rzecznik praw obywatelskich ocenia, że w takich sytuacjach człowiek jest z reguły stroną wyraźnie słabszą od firmy.

Przedsiębiorcy, którzy świadczą taką usługę, nie podlegają takiemu nadzorowi jak banki. Do tego wycena mieszkania w dużej mierze oparta jest na uznaniowości. W efekcie osoby, które podpisują takie umowy, są stroną słabszą, a prawo odpowiednio ich nie wspiera. A przecież często są to osoby starsze, mniej zamożne i bez specjalistycznej wiedzy dotyczącej prawa i finansów. Łatwo im pomylić tę ofertę z bezpieczniejszą odwróconą hipoteką” – wskazuje rzecznik praw obywatelskich.

RPO zaapelował do resortu inwestycji i rozwoju o przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych, które zapewniałyby bezpieczeństwo osobom zawierającym tego rodzaju umowy.

[mc4wp_form id="5288"]