Tylko kilka dni na wnioskowanie o sporządzenie zeznania PIT

Już tylko do najbliższego poniedziałku (16 kwietnia br.) można składać przez internet wnioski PIT-WZ. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z tej możliwości, mogą liczyć na to, że urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie PIT-37 na podstawie posiadanych danych. Następnie podatnik akceptuje lub odrzuca przygotowaną w ten sposób deklarację podatkową.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, skorzystanie z PIT-WZ to obecnie najprostszy i najszybszy sposób na rozliczenie dochodów za rok 2017.

Składany przez internet wniosek PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego bezpośrednio przez urząd skarbowy. W formularzu podatnik może przekazać fiskusowi informacje dotyczące m.in. korzystania z odliczeń (np. z tytułu ulgi na dzieci), podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy też przekazania 1 proc. podatku PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Urząd skarbowy, na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych, przygotuje PIT-37 i udostępni go na Portalu Podatkowym” – wskazuje resort finansów.

Do złożenia wniosku uprawniony jest każdy podatnik, który uzyskał w 2017 r. przychody, wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach PIT-11, PIT-R, PIT-8C oraz PIT-40A/PIT-11A. Standardowo takie przychody należy ująć w zeznaniu PIT-37.

Więcej informacji nt. wniosków PIT-WZ można znaleźć tutaj.

[mc4wp_form id="5288"]