Upadłość konsumencka do zmiany. Wychodzenie z długów będzie prostsze?

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zmienić przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, aby więcej osób mogło korzystać z tej możliwości. Jak się szacuje, obecnie problem tzw. spirali długów dotyczyć może nawet 2 mln Polaków.

Przepisy mają zostać zmienione nowelizacją Prawa upadłościowego. Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, najważniejszym celem będzie wprowadzenie nowego modelu upadłości konsumenckiej, by sądy nie oddalały już – jak jest to obecnie – nawet połowy wniosków dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Ostatnie zapowiedzi resortu sprawiedliwości przewidują, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczające będzie stwierdzenie, iż dany dłużnik jest niewypłacalny. W praktyce więc przyczyna niewypłacalności byłaby badana dopiero po ogłoszeniu samej upadłości. Jak zapowiedziano, jeśli jednak zadłużenie powstało w sposób umyślny lub w efekcie rażącej niedbałości, to dany dłużnik będzie musiał liczyć się m.in. z wyraźnie dłuższym okresem spłat.

W nowym modelu upadłości sądy będą mogły, ogłaszając upadłość, całkowicie umarzać zobowiązania. Jednocześnie przy ustalaniu planu spłaty zadłużenia uwzględniana ma być sytuacja danej osoby. Jedną z nowości ma być też bezpłatna pomoc prawna dla osób, które rozważają złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

[mc4wp_form id="5288"]