Upadłość konsumencka wciąż zyskuje na popularności

W 2017 r. z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej skorzystało w sumie 5 471 osób – wynika z oficjalnych danych, które publikowane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Osoby te były winne bankom i innym podmiotom w sumie przeszło 682 mln zł. Dane pokazują, że częściej z upadłości korzystają kobiety, a przeciętna zaległość upadających jest z roku na rok mniejsza.

Jak wynika z danych zebranych przez BIG InfoMonitor, upadłość konsumencka jest coraz bardziej popularna. W całym 2017 r. upadłość ogłosiło w sumie 5 471 osób, co oznacza wzrost o 24 proc. rok do roku. Trend wzrostowy jest widoczny od 2015 r., kiedy to weszły w życie zliberalizowane przepisy. Zgodnie z obecnymi regulacjami, upadłość tego rodzaju można ogłosić raz na 10 lat, a procedury są bardziej korzystne dla osób starających się o upadłość.

Co ciekawe, widoczny jest spadek średniej zaległości. W 2015 r. było to przeciętnie 246,3 tys. zł, a w 2017 r. już tylko 159,1 tys. zł. Wśród osób ogłaszających upadłość konsumencką dominują kobiety, które odpowiadają za ok. 55 proc. bankructw. Jednocześnie najczęściej z takiej możliwości korzystają osoby z grupy wiekowej 36-45 lat (niemal 27 proc. ogółu).

Dane zebrane przez BIG InfoMonitor pokazują również, że najczęstszą przyczyną problemów finansowych i upadłości konsumenckich są kredyty konsumpcyjne.

[mc4wp_form id="5288"]