Ważne zmiany dla płatników składek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie do płatników składek listów poleconych z informacjami nt. nowych numerów rachunków składkowych. Już od początku 2018 r. będzie można płacić składki za pomocą jednego przelewu miesięcznie, a nie – jak jest to obecnie – 3-4 osobnych przelewów.

Koncepcja jednego (indywidualnego) rachunku składkowego ma docelowo ułatwić życie płatnikom składek i pozwolić im na zaoszczędzenie czasu.

Obecnie płatnicy składek, czyli przede wszystkim przedsiębiorcy, muszą wysyłać kilka osobnych przelewów do ZUS. Od 1 stycznia 2018 r. wystarczy wysłanie jednego przelewu miesięcznie na indywidualny rachunek składkowy, który obejmie płatności na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Co ważne, w nowym systemie wypełnienie przelewu będzie prostsze, ponieważ konieczne będzie jedynie wpisanie w przelewie numeru rachunku bankowego – numeru rachunku składkowego. Po tym ZUS zaksięguje wpłatę, by następnie rozliczyć ją na koncie płatnika. Nie będzie więc już trzeba podawać szeregu szczegółowych danych.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, ZUS podzieli każdą wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze.

Z początkiem października br. ZUS rozpoczął wysyłanie listów poleconych z informacjami nt. nowych numerów rachunków składkowych. Osoby, które do końca roku nie otrzymają (z różnych przyczyn) takiej informacji, powinny zgłosić się do dowolnej placówki ZUS lub skorzystać z odpowiedniej infolinii.

Szczegółowe informacje nt. nowego systemu można znaleźć tutaj.

[mc4wp_form id="5288"]