Wynagrodzenie wspólnika. Wynagrodzenie wspólnika kodeks spółek handlowych. Wynagrodzenie wspólnika świadczenia niepieniężne. Wynagrodzenie wspólnika powtarzające się świadczenia niepieniężne

Wynagrodzenie wspólników

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

W Polsce jedną z częściej wybieranych form prowadzenia działalności jest spółka z o.o. Zapewnia ona znaczne bezpieczeństwo w przypadku sporu z klientem. Niestety spółka z ograniczoną odpowiedzialność może wiązać się z podwójnym opodatkowaniem Twoich przychodów. Oznacza to, że podatek w pierwszej kolejności uiszcza podmiot, a następnie naliczany jest on jeszcze przy wypłacie dywidendy. Rozwiązaniem tej kwestii w pewnym stopniu może być wynagrodzenie wspólników. Na czym ono polega? Kiedy może znaleźć zastosowanie? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

https:/youtu.be/lwjo5SOtzdk

W jaki sposób wypłacić wynagrodzenie ze spółki z o.o?

Kapitał ze spółki można wypłacać na kilka sposobów. Zawsze konkretną metodę trzeba jednak dostosować do danego podmiotu w sposób indywidualny. Wiąże się to z każdorazową koniecznością dokonania oceny środowiska prawnego związanego ze wspólnikami. Przykładowo wypłata wynagrodzenia w ich przypadku wymaga odpowiedniej podstawy prawnej. W tym zakresie będzie nią art. 176 Kodeksu spółek handlowych związany z świadczeniami niepieniężnymi i wynagrodzeniem wspólników. Wspólnicy co do zasady realizują na rzecz spółki pewne świadczenia. Wynagrodzenie w tej formie podporządkowane jest podatkowi dochodowemu zgodnie ze skalą i nie wymaga uiszczenia składki zdrowotnej.

Wynagrodzenie wspólników z Kodeksu spółek handlowych

Podmiot musi być w odpowiedni sposób przygotowany na możliwość stosowania wynagrodzenia wspólników. Wymaga się w tym zakresie wyposażenia umowy spółki w odpowiedni zapis, który dotyczy zobowiązania wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Należy również wskazać rodzaj i zakres takich świadczeń. Niestety nie jest możliwe utworzenie takiego zapisu w umowie podpisywanej przez S24. W tym celu niezbędna będzie wizyta u notariusza.

Wynagrodzenie wspólników – w jaki sposób je rozliczyć?

Wspólnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku PIT od takiej formy wynagrodzenia. Ponadto opodatkowanie może odprowadzać również podmiot, którego umowa spółki przewiduje wspomniane wcześniej świadczenia niepieniężne. Wtedy zaliczkę rozpoznaje się w PIT-11. Zanim zdecydujesz się na wypłaty w postaci wynagrodzenie dla wspólników – skonsultuj swoją decyzję z doradcą podatkowym. Przykładowo jeśli wynagrodzenie wspólnika z Kodeksu spółek handlowych przekroczy limit dopuszczalnej płacy na działalności nierejestrowanej, to ZUS może zakwalifikować to jako przesłankę ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej. Wynagrodzenie wspólników i wynagrodzenie członka zarządu są oznaczane w innej pozycji na deklaracji PIT. Ponadto z pewnością zauważona zostanie zmiana z wynagrodzenia dla zarządu na wynagrodzenie dla wspólników.

Wynagrodzenie dla wspólników – czy sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jeśli jesteś zainteresowany ograniczeniem w pewnym stopniu podwójnego opodatkowania przy spółce z o.o. – wynagrodzenie wspólników z art. 176 KSH może być rozwiązaniem Twojego problemu. Nie jest to jednak jedyna możliwa metoda na optymalizację podatkową. Pozwól więc, że w Twoim imieniu zajmę się formalnościami i sprawdzę, czy możesz skorzystać z wynagrodzenia wspólników. Jeśli nie jest ono dla Ciebie odpowiednie – zaproponuję korzystniejszą alternatywę. Zapraszam do kontaktu!

 

[mc4wp_form id="5288"]