Wyższa płaca minimalna i jeden rachunek składkowy

Z początkiem stycznia 2018 r. wynagrodzenie minimalne wzrośnie z 2000 do 2100 zł brutto miesięcznie. Jednocześnie zwiększona zostanie tzw. minimalna stawka godzinowa. Zmiany obejmą też bezpośrednio płatników składek ZUS – od 1 stycznia funkcjonować mają bowiem indywidualne numery rachunków składkowych.

Kluczową zmianą w prawie dotyczącym warunków zatrudnienia będzie w 2018 r. podniesienie wysokości płacy minimalnej. Obecnie stawka wynosi 2000 zł, a od 1 stycznia wzrośnie do 2100 zł brutto miesięcznie. Równocześnie minimalna stawka godzinowa zostanie zwiększona z 13 do 13,7 zł (dla określonych rodzajów umów cywilnoprawnych). W efekcie stawki wzrosną o 5 proc. w skali roku.

Płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne mają natomiast zacząć korzystać z indywidualnych rachunków składkowych. Każdy płatnik już otrzymał lub otrzyma w najbliższym czasie nowy numer rachunku, na który wpłacać ma wszystkie składki – bez względu na okres, jakiego dotyczą. Co istotne, dotychczasowe rachunki będą zamykane. Jeżeli dany płatnik nie otrzymał jeszcze listu z nowym rachunkiem, to powinien zgłosić się do właściwej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub skorzystać z odpowiedniej infolinii.

[mc4wp_form id="5288"]