Zmiany w branży nieruchomości. Więcej firm potrzebuje doradztwa prawnopodatkowego

Transakcje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych były warte w 2016 r. w sumie niemal 4,6 mld euro – wynika z nowego raportu pn. „Poland. The real state of real estate”, opublikowanego przez firmę doradczą EY. Branża nieruchomości staje jednocześnie przed coraz większą liczbą zmian w prawie, które dotyczą m.in. kwestii podatkowych oraz gospodarowania gruntami. W efekcie więcej podmiotów potrzebuje profesjonalnego wsparcia i doradztwa prawnopodatkowego.

Zanotowany w ubiegłym roku wynik okazał się najwyższy od czasu rekordowego roku 2006. Największą część transakcji stanowiły nieruchomości handlowe (43 proc.) oraz biurowe (39 proc.). Jak wynika z raportu EY, Polska to obecnie największy rynek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a zagranicznych inwestorów przyciągają nad Wisłę głównie atrakcyjne stopy kapitalizacji oraz stabilna sytuacja gospodarcza.

Jednocześnie ostatnie i przyszłe miesiące stoją pod znakiem licznych zmian w prawie, przez co coraz więcej firm szuka profesjonalnego wsparcia i doradztwa prawnopodatkowego.

W ubiegłym roku zmianie uległy m.in. zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Pojawił się również oczekiwany projekt ustawy odnoszący się do polskiego odpowiednika Real Estate Investment Trusts (REITs), czyli spółek rynku wynajmu nieruchomości. Wpływ na branżę mają także zmiany związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, w tym np. wprowadzenie ogólnej klauzuli ws. unikania opodatkowania i zmiany dotyczące rozliczania podatku przez podwykonawców.

Istotne znaczenie dla branży mają ponadto nowe przepisy regulujące obrót nieruchomościami, które weszły w życie w 2016 r. W planach są natomiast zmiany dotyczące m.in. przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność, a także wprowadzenie całkiem nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

[mc4wp_form id="5288"]