Zwierzęta z większą ochroną prawną

W życie weszły nowe przepisy dotyczące ochrony prawnej zwierząt. Kary za znęcanie się nad nimi i ich zabijanie będą wyższe, a w przypadku czynu popełnionego ze szczególnym okrucieństwem sprawca może pójść do więzienia nawet na 5 lat. Praktycznie w każdej takiej sprawie wymierzana będzie też kara finansowa.

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego to odpowiedź na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami, a także przykłady zabijania zwierząt w okrutny sposób.

Nawet 5 lat więzienia

Kluczową zmianą jest zwiększenie kar za zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi – z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacjach, kiedy taki czyn został popełniony ze szczególnym okrucieństwem, sąd będzie mógł wymierzyć karę nawet 5 lat więzienia.

W poszczególnych przypadkach sądy mają też praktycznie zawsze wymierzać karę finansową – w wysokości od 1 do 100 tys. zł. Co ważne, pieniądze trafiać będą na cele związane z ochroną zwierząt. Wcześniej kary mogły wynosić od 0,5 do 100 tys. zł, ale w praktyce wymierzano je tylko w przypadku 39 proc. skazań, a kwoty nawiązek w 88 proc. nie przekraczały 1 tys. zł.

Dodatkowe zakazy

W nowelizacji przewidziano też m.in. zakaz wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami – zakaz będzie stosowany, jeżeli sprawca popełnił przestępstwo w związku z wykonywaniem przez siebie takiego zawodu. Analogicznym rozwiązaniem ma być zakaz posiadania zwierząt. Zakazy będą orzekane na okres 10-15 lat.

Zmiany wprowadziła ustawa z 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r., poz. 663).

Nowelizacja weszła w życie 19 kwietnia 2018 r.

[mc4wp_form id="5288"]